× ورود ثبت نام

کاردانی فنی هوانوردی- خلبانی PPL

نام گروه تخصصي:

صنعت

 

نام رشته علمي كاربردي:

کاردانی فنی هوانوردی- خلبانی PPL

 

مقطع تحصيلي:

کاردانی

 

قابليت‌ها و توانمندي‌هاي مشترك فارغ التحصيلان:

گزارش نویسی و مستندسازی

ارائه گزارش نتایج کار و جریان فعالیت­ها (presentation)

انجام فعالیت و کار گروهی

طبقه بندی و پردازش اطلاعات

بهره­گیری از رایانه

برقراری ارتباط موثر در محیط کار

سازماندهی و اداره کردن افراد تحت سرپرستی و اموزش آنها

خودآموزی و یادگیری مستمر در راستای بالندگی شغلی

ایجاد کسب و کار و کارآفرینی

رعایت اخلاق حرفه­ای و تنظیم رفتار سازمانی

اجرای الزامات بهداشت، ایمنی و محیط زیست

تفکر نقادانه و اقتضایی

خلاقیت و نوآوری

 

قابليت‌ها و مهارت­هاي حرفه­اي فارغ التحصيلان:

ارائه گزارش عملیاتی

قابلیت عملیاتی کردن هواپیما در چارچوب محدودیت­های پرواز

قابلیت انجام دادن تمامی مانورها با دقت کامل

قابلیت اتخاذ تصمیم مناسب در عملیات هوانوردی

قابلیت بکارگیری دانش هوانوردی

قابلیت کنترل و هدایت هواپیما

توانایی درک و انجام کلیه دستورات بخش کنترل ترافیک هوایی

توانایی استفاده از تجهیزات پرواز

 

مشاغل قابل احراز:

خلبان هواپیماهای سبک

 

تعريف شغل:

در ویکی پدیا (دانشنامه آزاد جهانی) خلبان به این صورت تعریف شده است :

خلبان یا هوانورد کسی است که به‌خاطر شغلش یا برای تفریح به هدایت هواپیما یا دیگر وسائل پروازی می‌پردازد.

خَلَبان یا خله‌بان در واژه به معنای سکاندار است. خلبان را پیشتر در فارسی «آویاتور» یا «پیلوت» می‌گفتند.

به منظور توسعه صنعت هوانوردی کشور و قطع وابستگی صنعت حمل و نقل هوایی، می­توان با آموزش فنون به افراد واجد شرایط گام­های بلندی برداشت. وجود متخصصین متبحر در این صنعت یکی از ابزار نیل به این هدف می­باشد که تربیت نیروی انسانی متبحر و متعهد در ارائه و بهره­گیری از منابع موجود میتواند راه گشای مشکلات صنعت حمل و نقل هوایی کشور باشد.

 

شرح وظايف و مسئوليت‌هاي اصلي شغل:

یکی از شاخصه ­های صنعت حمل و نقل هوایی، هدایت و کنترل هواپیماهای شخصی (سبک) می­باشد که به منظور تامین خلبان برای هواپیماهای شخصی و خدماتی (به غیر از حمل مسافر) این دوره تعریف می­گردد. یک خلبان باید توانایی:

بررسی اجزای هواپیما و سوخت آن قبل از پرواز

اطمینان یافتن از درست کار کردن سیستم های ایمنی در قبل و حین پرواز

انتخاب بهترین مسیر با توجه به گزارشات هواشناسی و اطلاعات ترافیک هوایی

اجرای دستورالعمل های فرودگاه و بخش کنترل ترافیک هوایی از زمان حرکت در باند فرودگاه تا پس از انجام پرواز و فرود در باند فرودگاه مقصد و توقف کامل

بررسی اطلاعات پرواز و انجام تنظیمات لازم برای تطبیق دادن خود با تغییرات آب و هوایی

نوشتن گزارشات پرواز پس از فرود شامل هر گونه مشکلات موجود در هواپیما یا مسیر پرواز

مدیریت و کمک به بارگزاری و تخلیه محموله ها و بارها در هواپیماهای کوچک

باشد و معمولا هدایت هواپیما توسط یک تیم دو نفره متشکل از خلبان و کمک خلبان انجام می گیرد. در پروازهای طولانی معمولا یک مهندس پرواز برای بررسی قسمت های مختلف هواپیما و افزایش ایمنی پروازها در هواپیما مستقر است.

 

اهميت و ضرورت شغل:

بدون شک یکی از ضروری­ترین جنبه­های رشد و توسعه صنایع از جمله صنعت حمل و نقل و به ویژه صنعت حساس و پرهزینه حمل و نقل هوایی، تربیت نیروی انسانی کارآمد و ماهر به منظور به کارگیری صحیح و ایمن تجهیزات منحصر این صنعت(هواپیما) می­باشد. اگرچه تخصص­های بکارگرفته شده در این صنعت هریک در جایگاه خود دارای حساسیت و اهمیت غیرقابل انکار هستند اما از بین آنها تخصص خلبانی به دلیل اینکه به طور مستقیم حامل مسئولیت ایمنی و حفظ سلامت جان و مال افراد و ثروت ملی است، از اهمیت ویژه­ای برخوردار است.

اکنون با توجه به لزوم تقویت ناوگان هوایی در کشور و رشد فزاینده این صنعت و احساس کمبود نیروی متخصص جوان در این بخش، حساسیت و پیچیدگی این حرفه ایجاب می­کند تا جوانان مستعد و علاقمند با استفاده از ابزارهای پیشرفته و شیوه­های نوین و مطمئن آموزشی، هرچه بیشتر به دانش روز این حرفه مجهز گردند.

 

مدارك تحصيلي مورد نياز براي احراز شغل:

کارداني فنی هوانوردی- خلبانی PPL

گواهینامه خلبانی شخصی Private Pilot License

مدرک یکی از سطوح عملیاتی زبان هوانوردی  ICAO Language Proficiency

 

مهارت‌ها و تجارب و دوره­هاي آموزشي ويژه براي احراز شغل:

علاوه بر گذراندن واحدهای درسی در حدود 63 تا 67 واحد معادل1250 تا 1550ساعت، دانشجو باید برای تسلط عملی و درک کامل آموخته­های خود، در حین و پایان دوره تحصیل در محیط واقعی کار انجام دهد که علاوه بر دروس کاربینی و کارورزی، دانشجو این رشته باید 40 ساعت پرواز آموزشی را تحت عنوان عملیات پرواز1و2 با هواپیماهای سبک مراکز آموزش خلبانی انجام دهد و علاوه بر اخذ مدرک کاردانی فنی هوانوردی- خلبانی با شرکت در آزمون­های تئوری و عملی سازمان هواپیمایی کشوری و اثبات دانش علمی، اثبات مهارت پرواز در سیمولاتور، اثبات مهارت پرواز با وسیله پرنده، اثبات توانایی صحبت کردن و فهمیدن زبان مورد نیاز برای مکالمات رادیویی و دارا بودن سلامت پزشکی مناسب گواهینامه مدنظر را از سازمان دریافت کند تا بتواند بعنوان خلبان هواپیماهای شخصی فعالیت نماید.

وسايل و ابزار مورد نياز براي انجام دادن شغل:

هواپیما و محیط و شرایط لازم برای عملیاتی کردن آن مانند فرودگاه، باند، واحد مراقبت پرواز و....

 

خصوصيات جسماني و توانايي هاي بدني لازم براي انجام شغل:

احراز صلاحیت پزشکی براساس ضوابط سازمان هواپیمائی کشوری

 

خصوصيات رواني و توانمندي هاي لازم براي انجام شغل:

با توجه به حساسیت و پیچیدگی این حرفه، افراد باید از سلامت کامل جسمی و روانی برخوردار بوده و همچنین دارای استعداد، توانایی لازم و هوش کافی به منظور فراگیری آموزش­ها و استفاده از قدرت تصمیم­گیری در شرایط خاص باشند. علاوه بر این آموزش­های لازم و حداقل تجارب را کسب نموده و توانایی و صلاحیت عملیاتی کردن یک پرنده را مطابق شرایط و ضوابط قانونی داشته باشد.

 

ويژگي شخصيتي براي انجام شغل:

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. خلبان به دلیل اینکه به طور مستقیم حامل مسئولیت ایمنی و حفظ سلامت جان و مال افراد و ثروت ملی است بهتر است دارای ثبات شخصیتی و دارای توانمندی­ها و مطلوبیتهای مذکور باشد.

 

محل­هاي استخدام و اشتغال:

شرکت­های هوانوردی تفریحی یا خدماتی با اهداف خاص مانند حمل بسته­های پستی با سمپاشی و آتشنشانی یا به عنوان خلبان هواپیماهای شخصی( حمل مسافر به منظور کسب درآمد با این گواهینامه تخلف محسوب می­گردد)

 

مطلوبيت ها و محدوديت­ها:

مطلوب است خلبان فردی فوق العاده منظم، برنامه­ریز، با دقت بالا، توانا در مواجهه با هرگونه پدیده­ی غیرطبیعی، توانایی از خودگذشتگی برای سایرین، مدیریت قوی به عنوان فرمانده هواپیما، قابلیت تصمیم گیری در لحظه، توانایی بالا در کار گروهی و به دور از مشخصاتی مانند: احساس مثمر ثمر نبودن، فرمان ناپذیری و نپذیرفتن راهنمایی­های دیگران، عجله در انجام کار، احساس اینکه این امر برای من اتفاق نمی­افتد و احساس توانایی انجام هر کاری باشند.

داشتن مدرک دیپلم، حداقل ١٨ سال سن، حداقل قد ١۶۵ سانتی متر، قبولی در آزمون و مصاحبه ورودی (شامل زبان انگلیسی، هوش و اطلاعات عمومی)، احراز صلاحیت پزشکی طبق استاندارد سازمان هواپیمایی کشوری، تدین به یکی از ادیان رسمی کشور، عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه و داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت دائم غیرپزشکی و سپس گذراندن دوره­های مربوطه و اخذ گواهینامه از سازمان هواپیمایی کشوری. همچنین پس از آن نیز خلبان در این رده حداقل هر 5سال باید مورد ارزیابی کامل پزشکی قرار گرفته و مطابق استاندارد پزشکی سازمان هواپیمایی کشوری گواهینامه پزشکی دریافت نماید که این مدت می تواند بسته به نظر پزشک سازمان از 5 سال به کمتر کاهش یابد.

 

آينده شغلي و ميزان درآمد:  

میزان درآمد تعریف شده­ای برای این شغل نمی­توان در نظر گرفت و با توجه به خصوصی بودن شرکت­های هوایی در این سطح با توجه به خدمات ارائه شده و تجربه پروازی فرد و وظایف محوله میزان درآمد متغییر خواهد بود.

 

توصيه‌ها، پيشنهادها و الزامات براي داوطلبان ورود به شغل:

داشتن یک برنامه‌ریزی دقیق در عین حال شناور لازمه حرفه خلبانی است چرا که زمان مشخصی از شبانه‌روز را نمی‌توان به حرفه خلبانی اختصاص داد. برنامه‌ریزی‌هایی که برای پرواز می‌شود در ساعات مختلف شبانه‌روز و حتی روزهای تعطیل می‌باشد و این برنامه به صورت هفتگی و یا ماهانه تغییر می‌کند . به همین دلیل یک خلبان نمی‌تواند بر اساس زندگی شخصی خود برای شغلش برنامه‌ریزی کند بلکه باید هنگام برنامه‌ریزی برای زندگی خود به خصوصیات شغل خویش توجه ویژه‌ای داشته باشد.

همچنین یک خلبان برای حفظ امنیت شغلی خود باید به سلامت جسمی و روانی‌اش بسیار توجه بکند، چون در صورت بروز یک ناراحتی جسمی یا روحی در آزمایشات پزشکی سالیانه و یا شش‌ماهه مردود می‌شود و به وی اجازه پرواز نخواهند داد. (به دلیل اطمینان از امنیت پرواز یک هواپیما ، تمامی خلبانان تا سن 40 سالگی هر سال یک بار تحت آزمایشات کامل پزشکی قرار می‌گیرند و پس از 40 سالگی نیز این آزمایشات هر شش‌ماه یکبار تکرار می‌شود.)

 

 

نوشته شده توسط مدیر ، 11 ماه قبل