× ورود ثبت نام

مهندسی فناوری مکانیک هواپیما

نام گروه تخصصي:

صنعت

 

نام رشته علمي كاربردي:

مهندسی فناوری مکانیک هواپیما

 

مقطع تحصيلي:

کارشناسی

 

قابليت‌ها و توانمندي‌هاي مشترك فارغ التحصيلان:

گزارش نویسی و مستندسازی

ارائه گزارش نتایج کار و جریان فعالیت­ها (presentation)

انجام فعالیت و کار گروهی

طبقه بندی و پردازش اطلاعات

بهره­گیری از رایانه

برقراری ارتباط موثر در محیط کار

سازماندهی و اداره کردن افراد تحت سرپرستی و اموزش آنها

خودآموزی و یادگیری مستمر در راستای بالندگی شغلی

ایجاد کسب و کار و کارآفرینی

رعایت اخلاق حرفه­ای و تنظیم رفتار سازمانی

اجرای الزامات بهداشت، ایمنی و محیط زیست

تفکر نقادانه و اقتضایی

خلاقیت و نوآوری

 

قابليت‌ها و مهارت­هاي حرفه­اي فارغ التحصيلان:

ارائه گزارش فنی

تعمیر و نگهداری سیستم­های هواپیما

تعمیر و نگهداری بال و بدنه هواپیما

تعمیر و نگهداری ارابه فرود

تعمیر و نگهداری موتورهای هواپیما

نصب و راه اندازی و یا تعمیرات سیستمهای تهویه مطبوع، هیدرولیک، موتور، سیستم تحت فشار و بدنه هواپیماهای سبک و سنگین

تعمیرات کلی و جزئی و برنامه ریزی و سرپرستی فعالیتهای مربوطه

طراحی و اجرای پروژه­های مربوط به مولدهای قدرت اعم از هیدرولکی و نیوماتیکی

شناسایی تکنولوژی­های جدید و ارزیابی آنها و داشتن زمینه لازم برای نوآوری

انجام امور محوله در سطح استانداردهاي بين المللي توصيه شده از طرف ايکائو .
تشخيص عيوب و تعمير سيستمها ، ساختمان موتور وغيره .
سرويس و نگهداري سيستمها ، ساختمان، بدنه، موتور و غيره .
بازرسي فني هواپيما بر طبق دستوالعمل صادره از سوي استاندارد پرواز .
ساخت قطعات ، مونتاژ و آزمايش هواپيما و هليکوپتر.
-
شرکت در گروههاي طراحي و ساخت قسمت هايي از صنايع هوايي و هواپيمايي .
-
انجام چکهاي برنامه اي هواپيما ( از انواع مختلف a ، b ، c ، d) و تعميرات و بازرسي فني هواپيماها بر طبق دستورالعمل هاي صادره از کارخانه سازنده هواپيما مورد تائيد هواپيمايي کشوري و استاندارد پرواز .                

 

مشاغل قابل احراز:

کارشناس تعمیر و نگهداری هواپیماهای سبک و سنگین

کارشناس تعمیر و نگهداری قطعات و تجهیزات هواپیما

کارمند واحد مهندسی شرکتهای هوایی

سرپرست واحد مهندسی شرکتهای هوایی

کارمند واحد صلاحیت پروازی وسائل پرنده شرکتهای هوایی

کارشناس امور برنامه ریزی، فنی، مهندسی و قابلیت پرواز، کنترل تولید و کنترل کیفی

کارشناس شعبات مختلف شرکتهای هواپیمایی و امور پژوهشی

کارشناس آموزش فنی

کارشناس بازرسی فنی

 


تعريف شغل:

صنعت هواپیمایی معمولا با ماحصل همکاری و هماهنگی قسمتهای مختلف آن با پرواز ایمن یک وسیله پرنده ارزیابی میگردد، قطعا نیاز به برنامه ریزی و سازماندهی منسجم ارگانهای پشتیبانی و تعمیرو نگهداری جهت آماده نگه داشتن نهادهای مختلف این صنعت براساس قوانین بین اللملی مدون را دارد. یکی از شاخه های این صنعت، تعمیر و نگهداری هواپیماست که در حقیقت متخصصینی به منظور انجام تعمیرات و نگهداری تجهیزات و قسمتهای مختلف یک هواپیما در شرکتهای هوایی و مراکز ساخت و تعمیر هواپیماها می باشند.

 

شرح وظايف و مسئوليت‌هاي اصلي شغل:

وظیفه این گروه انجام تست های منظم و دوره ایی روی هواپیما و سیستمهای آن بر اساس دستور العمل های صادر شده از سوی کارخانه و سازمانهای مجاز، عیب یابی و برطرف کردن ایرادات بوجود آمده در هواپیما، تعویض و تعمیر قطعات هواپیما در حوزه کاری خویش است. کار یا در خط پرواز و یا در آشیانه و یا در کارگاه های تخصصی که اصطلاحا شاپ گفته می شود می باشد. در شاپ به صورت تخصصی بر روی یک سیستم خاص کار عیب یابی انجام میشود. مثلا شاپ موتور و لندینگ گیر(چرخ هواپیما) و هیدرولیک و ... اما در خط پرواز شما به طورکلی بر روی تمام سیستمهای هواپیما به صورت کلی عیب یابی و تست را انجام می دهید.

متخصصان تعمیر و نگهداری هواپیما پس از چند سال فعالیت در یک شرکت یا کارخانه، و به دست آوردن تجربه و تخصص لازم، براساس نیاز شرکت یا کارخانه موردنظر برای آزمون تخصصی به هواپیمایی کشوری معرفی می شوند. برای مثال یک متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما امکان دارد برای تخصص موتور بوئینگ ۷۴۷ یا بدنه ایرباس و موارد دیگر به هواپیمایی کشوری معرفی شود و در صورتی که در این آزمون موفق گردد به او مدرک تخصصی داده می شود و براساس این مدرک می تواند به هواپیمایی که در آن تخصص پیدا کرده است، اجازه پرواز دهد و از لحاظ فنی صلاحیت پرواز هواپیمای مورد نظر را تأیید نماید. همچنین این گروه می توانند بجای اشتغال در واحد عملی در قسمت اداری مشغول بکار شوند که در این قسمت با اسناد و مدارک و کتابهای هواپیما سرو کار دارند. انجام برخی امور خاص مانند جابجایی هواپیما روی زمین، سوختگیری،سرویس هواپیما نیز بر عهده گروه مهندسی می باشد.

در صورتیکه در مقصد نیروی متخصص فنی حضور نداشته باشد می بایست به همراه هر پرواز یک مکانیک به عنوان فلایت مکانیک و یا GROUND ENG حضور داشته باشند تا در صورت بروز ایراد احتمالی نسبت به رفع آن اقدام کنند.

 

اهميت و ضرورت شغل:

رشد جمعیت و اقتصاد کشور موجب رونق صنعت حمل و نقل هوایی و استقبال مردم از هواپیما به عنوان یک وسیله حمل و نقل و مسافرت سریع شد و دیگر شرکتهای هواپیمایی موجود پاسخگو نیاز مسافران نبودند که برای رفع این مشکل دولت و شرکتهای خصوصی اقدام به تاسیس شرکتهای هواپیمایی جدید نمودند که هر روزه در حال گسترش و افزایش ناوگان هوایی با توجه به نیازهای کشور می باشند و همچنین با توجه به راه اندازی شرکتهای طراحی و ساخت هواپیما در کشور ضرورت تربیت متخصصینی که دارای دانش در شاخه های مختلف این صنعت بوده و قادر به تطبیق توانایی های خویش با صنعت و به روز نگه داشتن دانش و اطلاعات خود را داشته باشند بیش از پیش احساس میگردد.

 

مدارك تحصيلي مورد نياز براي احراز شغل:

مهندسی فناوری مکانیک هواپیما

گواهینامه B1 یا A & P=AIRFRAME & POWER PLANT از سازمان هواپیمایی کشوری

 

مهارت‌ها و تجارب و دوره­هاي آموزشي ويژه براي احراز شغل:

علاوه بر گذراندن واحدهای درسی در حدود 65 تا 70 واحد معادل1200 تا 2000ساعت، دانشجو باید برای تسلط عملی و درک کامل آموخته­های خود، در حین و پایان دوره تحصیل در محیط واقعی کار انجام دهد که علاوه بر دروس کاربینی و کارورزی، دانشجو با شرکت در آزمون­های تئوری و عملی سازمان هواپیمایی کشوری و اثبات دانش علمی، اثبات مهارت کار، اثبات توانایی های خود و دارا بودن سلامت پزشکی مناسب گواهینامه مدنظر را از سازمان دریافت کند تا بتواند بعنوان تکنسین تعمیر و نگهداری هواپیما فعالیت نماید و با اخذ تجربه در حرفه مربوطه و اخذ درجات مربوط از سازمان هواپیمایی کشوری به عنوان مهندس تعمیر و نگهداری شناخته شده و فعالیت نماید.

وسايل و ابزار مورد نياز براي انجام دادن شغل:

واحد مهندسی

واحد تداوم صلاحیت پروازی

 آشیانه تعمیر و نگهداری هواپیما

هواپیما

موتور یا بال، بدنه یا ارابه فرود و تجهیزات هواپیما

 

خصوصيات جسماني و توانايي هاي بدني لازم براي انجام شغل:

احراز صلاحیت پزشکی براساس ضوابط سازمان هواپیمائی کشوری

 

خصوصيات رواني و توانمندي هاي لازم براي انجام شغل:

با توجه به حساسیت و پیچیدگی این حرفه، افراد باید از سلامت کامل جسمی و روانی برخوردار بوده و همچنین دارای استعداد، توانایی لازم و هوش کافی به منظور فراگیری آموزش­ها و سرعت عمل مناسب در شرایط خاص باشند. علاوه بر این آموزش­های لازم و حداقل تجارب را کسب نموده و توانایی و صلاحیت فعالیت به عنوان تکنسین فنی تعمیر و نگهداری هواپیما را مطابق شرایط و ضوابط قانونی داشته باشد.

 

ويژگي شخصيتي براي انجام شغل:

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند. به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند.

 

محل­هاي استخدام و اشتغال:

شرکت­های هوانوردی تفریحی یا خدماتی

شرکتهای آموزش خلبانی

خطوط هوایی

شرکتهای طراحی و ساخت وسایل پرنده

مراکز آموزشی دارای کارگاه های تعمیرونگهداری

شرکتهای تخصصی تعمیرات هواپیما

 

مطلوبيت ها و محدوديت­ها:

داشتن مدرک دیپلم، حداقل ١٨ سال سن، قبولی در آزمون و مصاحبه ورودی (شامل زبان انگلیسی، هوش و اطلاعات عمومی)، احراز صلاحیت پزشکی طبق استاندارد سازمان هواپیمایی کشوری، تدین به یکی از ادیان رسمی کشور، عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه و داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت دائم غیرپزشکی و سپس گذراندن دوره­های مربوطه و اخذ گواهینامه از سازمان هواپیمایی کشوری.

 

آينده شغلي و ميزان درآمد:  

میزان درآمد تعریف شده­ای برای این شغل نمی­توان در نظر گرفت و با توجه به خصوصی بودن شرکت­های هوایی با توجه به خدمات ارائه شده و تجربه فرد و وظایف محوله میزان درآمد متغییر خواهد بود.

 

توصيه‌ها، پيشنهادها و الزامات براي داوطلبان ورود به شغل:

مهندس تعمیر و نگهداری هواپیما برای حفظ امنیت شغلی خود باید به سلامت جسمی و روانی‌اش بسیار توجه کند، چون در صورت بروز یک ناراحتی جسمی یا روحی در آزمایشات پزشکی مردود می‌شود و به وی اجازه فعالیت نخواهند داد.  همچنین پیشنهاد می­گردد جهت پیشرفت و همکاری بهتر مرتبا منابع روز علوم مربوطه را مطالعه نموده تا بتواند به خوبی و با آگاهی کامل و دانش بروز وظایف خود را انجام دهد. همچنین درصورت علاقه به مدیریت پروژه­های مهندسی و یا سرپرستی واحدهای تعمیر و نگهداری توانایی مدیریتی و کار گروهی داشته باشد.

 

نوشته شده توسط مدیر ، 11 ماه قبل